Bu kez radarımda her hali ayrı nefis mis gibi köfteler ve İstanbul'un en iyi köftecileri var. “Ne yesem?” sorularına hızır gibi yetişen, kurtarıcılarımızdan biridir köfte. Öyle yabana atılacak bir lezzet değil yani!

Her bulduğumuz köftecide bitmeyelim, ağızlara layık köfteler yiyebilelim diye köftenin en iyi adreslerini çıkardım. Gidip yemesi de size düşer.

İçindeki çeşnisiyle, yanındaki piyazıyla, sosuyla damak çatlatan, ekmek arasında afiyetle yenip karın doyurulan mis gibi köfteler cızbız etmeye başladı, hadi soğutmadan sizi önce listemize, sonra da bu adreslere doğru alalım.


Şanı kendinden önce gidiyor: Namlı Rumeli Köftecisi

Kendisinin namını duymayan yoktur. Vedat Milor ustamızın bile listesine girmiştir. Yumuşacık köfteleri, piyazı ve sonunda mideye indireceğiniz irmik tatlısı gününüzü mükemmel kılmaya yetecek.

1982 yılından beri Sirkeci Hocapaşa’yı kendine mekan belleyen mekanda köfte dışında şiş kebap, mercimek çorbası, mevsim salatası gibi seçenekler de var ama biz zaten gönlümüzün birincilerini başta da söyledik.

Hazır Eminönü’ndeyken Mısır Çarşısı, Şark Han, Kürkçü Han, Büyük Postane’yi de görmeden dönmeyin.

Namlı Rumeli Köftecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Salaş bir köfte sarayı: Köfteci Mustafa

kofteci-mustafa-kasim-2019

Eminönü’nden çok uzaklaşmadan Beyazıt’a doğru ilerliyoruz. Şimdiki rotamız İstanbul’un gözde köftecisi Köfteci Mustafa. Öncelikle belirteyim ki mekan epey salaş. Esnaf lokantası görünümünde ama mutfağından çıkan lezzetlere gelecek olursak tüm yıldızları ardı sıra yapıştırabilirim.

Mangalda kızartılan ekmeklerden yumuşak içi sulu köftelerine piyazına kadar her şey dört dörtlük. Kaşarlı köftesinin de seveni çok, aklınızda bulunsun.

Öğle arasında Kapalıçarşı’daki, Beyazıt’daki tüm esnaflar burada bitiyor, haliyle yer bulmak da epey zorlaşıyor. E bunun için de ekmek arası köfte yapmışlar, alıp yolunuza devam edin ya da kendinizi en yakın kaldırıma atıverin.

Köfteci Mustafa adres: Tayahatun Mahallesi, Tığcılar Sokak, Mercan Camii Çıkmazı, No 3, Fatih, İstanbul

Lezzet neredeyse gidip buluruz: Tarihi Merkez Efendi Köftecisi

Ağzının tadına düşkün olanlar, bir mekan, bir lezzet keşfetmek için dağı taşı delen arkadaşlarımız varsa böyle gelsin. Sizi Zeytinburnu’nun derinliklerine götürüyoruz. Arka sokak lezzetlerinin başını çeken bu mekanda ağız sulandıran köfteler pişiyor.

Yanında almanız gereken piyaz ve biber turşusuna diyecek bir şey yok. Özellikle o turşular anne kıskandırır.

Tarihi Merkez Efendi Köftecisi adres: Merkezefendi Mahallesi, Merkez Efendi Caddesi, Dere Sokak, No 14, Zeytinburnu, İstanbul

Hemen Eve Sipariş Vermek İçin: Tarihi Merkez Efendi köftecisi

Piyaz ondan sorulur: Meşhur Filibe Köftecisi

Namlı Rumeli Köftecisi ile epey yakınlar. İkisi de bu işte bir hayli başarılı. Birinde yer bulamazsanız bir diğerine doğru yol alabilirsiniz.

1893 yılından beri ağızlarda şenlik yaratan bu köftecinin menüsü o gün bugündür aynı. Yüzde yüz dana etiyle hazırlanan ve içinden su fışkıran köfteler, ızgara biber ve domateslerle servis ediliyor. Köftenin piyazsız olmayacağını herkes bilir. Erzincan Dermason fasulyesi, soğan, kıvırcık, salata ve domatesle hazırlanan piyazı şahane. Bir de revanisi var tabii, onu da mutlaka deneyin.

Meşhur Filibe Köftecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Ankara Caddesi, Hocapaşa Sokak, No 3, Fatih, İstanbul

Ekmek arası da olur: Köfteci Ali Baba

kofteci-ali-baba-kasim-2019

Arnavutköy’e doğru lezzet dolu bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız gideceğiniz adres belli: Köfteci Ali Baba. Karınlar acıktı mı soluğu burada almalı diyoruz çünkü mutfağından midelere şenlik yemekler çıkıyor!

Ekmek arası ya da porsiyon olarak alabileceğiniz köfteler leziz ötesi. Piyaz ve çoban salatası da yanına yakışan lezzetler. Hızınızı alamazsanız Kemal Paşa ya da irmik tatlısından da patlatıverin.

Köfteci Ali Baba adres: Arnavutköy Mahallesi, Beyazgül Caddesi, No 2/A, Beşiktaş, İstanbul

Taht köftenin: Köfteci Odabaşlar

Baş tacı edilen bir diğer mekandayız. Kendisi bir hayli uzak; Beykoz’da ama lezzet avcılarının mutlaka peşine düşmesi gereken yerlerden.

Mekanın köfteleri kadar, süzme mercimek çorbasının da efsane olduğunu hatırlatalım. Köfte öncesi şifa niyetine bir çorba şart. Sonra zirveyi köfteye bırakıyoruz. Yanına bir piyaz söylemeyi ihmal etmiyoruz. İkram edilen turşu ve ezmeyi de bir güzel yiyoruz.

Köfteci Odabaşlar adres: Soğuksu Mah. Tuna sok. No:1 Beykoz-İstanbul

Mavi Köşe Lokantası mı demeliydik: Köfteci Arnavut

kofteci-arnavut-yeni

Karaköy’den sonra Balat’ta da büyük dönüşüm başladı. Hem sokak sanatının hem de yeni açılan mekanların bunda etkisi epey büyük ama Balat’ı Balat yapan mekanları da unutmamak lazım. Asıl adı Mavi Köşe Lokantası olsa da biz onu Köfteci Arnavut diye tanıdık ve öyle sevdik.

Ezme, ızgara biber, domates, pilav ile servis edilen köfteler o biçim! Mis gibi sütlacı da övgülere layık. Eğer yakın zamanda rotanızı Balat’a çevireceksiniz burayı es geçmek olmaz!

Köfteci Arnavut adres: Balat Mahallesi, Mürselpaşa Caddesi, No 139, Fatih, İstanbul

Of ki ne of: Ekspres İnegöl Köftecisi

Menüsü en bol olan köftecilerden birindeyiz. Yok yok! Cacık, kızarmış patates, piliç şiş, kuzu şiş, çorba, tel kadayıf, Kemalpaşa, kabak tatlısı ve en nihayetinde meşhur İnegöl köftesi… Tabii bir de “of ki ne of” diyeceğiniz kaşarlı köftesi.

Kendisinden Kadıköy’de iki tane var. Zaten hep söylüyoruz Kadıköylü ağzının tadını biliyor diye.